Kako deluje globalno segrevanje:
razlaga mehanizma podnebnih sprememb
napisali profesor dr. Michael Ranney, dr. Daniel Reinholz, in dr. Lloyd Goldwasser (ob pomoči profesorja Ronalda Cohena)
Morda ste že slišali za globalne podnebne spremembe, ki jih pogosto imenujemo »globalno segrevanje«. Ne glede na to, ali ljudje sprejemajo, da ljudje povzročajo globalno segrevanje ali ne, ima večina ljudi svoje mnenje o tem. Toda koliko običajno ljudje razumejo znanost o podnebnih spremembah? Če bi vas prosili, da pojasnite, kako deluje globalno segrevanje, bi lahko? Vzemite si trenutek in si poskusite razložiti, zakaj skoraj vsi podnebni znanstveniki menijo, da se Zemlja segreva. Kakšen je fizikalni ali kemični mehanizem?
Ne počutite se slabo. Če ste v čemerkoli podobni ljudem, ki smo jih anketirali v naših študijah, ste tudi sami imeli težave z razlago. Pravzaprav smo v eni od študij vprašali skoraj 300 odraslih v ZDA in nihče ni znal natančno razložiti mehanizma globalnega segrevanja na zelo osnovni ravni. To je skladno z drugimi obsežnejšimi raziskavami, ki so pokazale, da ljudje pogosto nimajo znanja o podnebnih spremembah. Toda kako lahko sprejemamo premišljene odločitve, ne da bi razumeli vprašanja, o katerih razpravljamo?
Dovolite nam, da vam na kratko razložimo, kako deluje globalno segrevanje.
Najprej, kako deluje temperatura na Zemlji ne upoštevajoč, kako ljudje vplivajo nanjo. Zemlja sprejema sončno svetlobo, ki je večinoma vidna svetloba. Za sprostitev te svetlobne energije tudi Zemlja oddaja svetlobo. Ker pa je Zemlja hladnejša od sonca, oddaja tudi infrardečo svetlobo z nižjo energijo. Torej Zemljino površje v bistvu pretvori večino vidne svetlobe, ki jo dobi od sonca, v infrardečo svetlobo. Toplogredni plini v ozračju, kot sta metan in ogljikov dioksid, prepuščajo vidno svetlobo, vendar absorbirajo infrardečo svetlobo, zaradi česar atmosfera zadržuje toploto. To energijo lahko ozračje večkrat sprejme in odda, preden se končno vrne v vesolje. Dodaten čas, ko ta energija ostaja v ozračju, pomaga ohranjati Zemljo dovolj toplo, da podpira življenje, kot ga poznamo. Brez tega »učinka tople grede«, ki ga povzročajo t.i. toplogredni plini v ozračju, bi bila povprečna temperatura na površini Zemlje za približno 50 stopinj Fahrenheita oziroma 33 stopinj Celzija nižja, kar je precej pod lediščem!
Torej, kako smo ljudje to spremenili? Od začetka industrijske dobe, okoli leta 1750, se je koncentracija ogljikovega dioksida v ozračju povečala za 40 %, metana pa skoraj potrojila! Opisano povečanja povzroča dodatno absorpcijo infrardeče svetlobe v ozračju, kar pomeni dodaten učinek tople grede, zaradi česar se Zemlja segreje nad običajno temperaturno območje. Z drugimi besedami, energija, ki pride na Zemljo, jo še težje zapusti, kar povzroči zvišanje povprečne temperature na Zemlji – tako povzroči globalne podnebne spremembe.
Če se sprašujete, zakaj so toplogredni plini posebni, sta tu dva stavka bolj tehničnih informacij: Toplogredni plini absorbirajo infrardečo svetlobo, ker lahko njihove molekule vibrirajo in ustvarijo asimetrične porazdelitve električnega naboja, ki se ujemajo z energijskimi ravnmi infrardečih valovnih dolžin. Nasprotno pa netoplogredni plini, kot je kisik (O2) ne absorbirajo infrardeče svetlobe, ker imajo simetrično porazdelitev električnega naboja tudi med vibriranjem.
Za zaključek bomo na hitro povzeli mehanizem globalnih podnebnih sprememb: Zemlja vidno energijo sončne svetlobe pretvori v infrardečo svetlobo, infrardeča energija pa Zemljo zapušča počasi, ker jo absorbirajo toplogredni plini. Ker ljudje proizvedejo več toplogrednih plinov, energija Zemljo zapušča še počasneje – temperatura na Zemlji se posledično dvigne celo bolj, kot se je že. Tako pride do globalnega segrevanja!
Tega ni bilo tako težko razumeti, kajne? Upajmo, da ste v teh nekaj minutah postali eden redkih, ki razumejo mehanizem globalnih podnebnih sprememb! Delite ta videoposnetek z drugimi, da boste lahko tudi njim pomagali razumeti, kako deluje globalno segrevanje. Hvala za posluh!